4 MOTION

Montáže

Ako namontovať viazanie na snowboard

Ako namontovať viazanie na snowboard

Montáž snowboardového viazanie nie je až taká zložitá operácia ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pri kúpe snowboardového vybavenia v kamennom obchode či na internete, Vás nemusí predavač informovať o správnej montáži viazania. Vhodne zvolené viazanie, jeho správna veľkosť vzhľadom na veľkosť vašej topánky, či nastavenie postavenia sú základom pre kvalitný zážitok z jazdy.

Ako prvé si po zakúpení na viazaní nastavíme dĺžku praciek tzv strapov, ktoré nám vo viazaní uchytia topánku, pretože po namontovaní viazania na snowboard sa tieto pracky už prestavovať nedajú. Pracky by mali topánku rovnomerne obopínať a mali by sme skontrolovať, či sa zúbky na pracke dostatočne zachytia v klipse viazania. Ak Vám však po úplnom zatiahnutí trčia len dva alebo š zúbky, mohlo by sa Vám viazanie počas jazdy povoliť.

Pred konkrétnym umiestnením viazania na snowboard a nastavením tých správnych uhlov si treba premyslieť pár základných vecí. Ktorú nohu máte prednú? Aký štýl chcete jazdiť? Alebo aký štýl snowboardu máte?

Veľmi dôležitým rozhodnutím je výber tej správnej prednej nohy. Najjednoduchším testom na zistenie prednej nohy je, keď Vás niekto postrčí od chrbta, ak vykročíte ľavou nohou, vtedy je Vaša predná noha ľavá, ak ste vykročili pravou, vtedy je predná pravá.

Ako nastaviť vzdialenosť viazania?

Rozostavenie inzertov na doske záleží od typu snowboardu, ak ide o freestylový snowboard, inzerty sú rovnako vzdialené od špičky (nose) aj od päty (tail) snowboardu. Pri all mauntainovom či freeridovom snowboarde, sú inzerty posunuté o pár centimetrov k päte dosky. Pri každom type snowboardu však platí, že stredy viazaní (stred kruhov) by mala byť približne taká, aká je vaša vzdialenosť kolena od chodidla. Pre dospelého je to približne 50 až 60 cm, avšak toto číslo sa môže líšiť v závislosti od výšky postavy a zároveň si postavenie musíte prispôsobiť podľa svojho prirodzeného postavenia rozkročmo, v ktorom máte najväčšiu stabilitu.

Pred montážou by ste mali skontrolovať ktoré viazanie je určené na ľavú a ktoré na pravú nohu. Zistíme to jednoducho podľa praciek, pretože zapínanie viazania má smerovať do vonkajšej strany  (pracky so zúbkami sú na vonkajšej strane).

Správne nastavenie uhlov dosiahnete pomocou stredových kruhov, ktoré majú po svojom obvode stupnicu uhlov. Tieto stredové kruhy Vám pomôžu aj pri vycentrovaní viazania tak, aby veľmi nepretŕčalo cez prednú či zadnú hranu snowboardu.

Pri postoji sa odporúča postavenie špičiek od seba. Na prednom viazaní sa odporúčajú uhly plusové od 15 do 24 stupňov a na zadnom od mínus 3 do mínus 18 stupňov.

Opäť platí, že pre rôzne štýly snowboardingu si nastavujete rôzne uhly. Na začiatku však odporúčame priemerné hodnoty a počas prvého jazdenia vyskúšať viacero polôh viazaní.

0915 838 824
0911 531 846
© 2017 4 Motion Sportservis. All Rights Reserved.